Informații

ANUNȚURI

Grădinița cu Program Normal Apața
Etapa de reînscriere a copiilor în ciclul de învățământ preșcolar

Reînscrierea copiilor care frecventează nivelul de învățământ preșcolar în acest an școlar și care doresc să-l frecventeze și în anul școlar care urmează, se va face în perioada 20 - 24 mai 2024.

Grădinița cu Program Normal Apața
Etapa de înscriere a copiilor la grădiniță

Înscrierea copiilor, care împlinesc vârsta de 3 ani până la data de 31 august 2024, în învățământul preșcolar se va face în perioada 27 mai - 14 iunie 2024.

Școala Gimnazială „Apaczai Csere Janos”, loc. Apața, jud. Brașov
Acordarea stimulentului educațional (tichet grădiniță)

Programul unității școlare

PROGRAMUL PREȘCOLARILOR DE LA GRĂDINIȚA APAȚA:

– Schimbul I: 830 – 1220

– Schimbul II: 1230 – 1620

PROGRAMUL ELEVILOR DE LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ APAȚA:

Ciclul primar:

– Schimbul I: 830 – 1220

– Schimbul II: 1230 – 1620

Ciclul gimnazial: 830 – 1520

PROGRAMUL COMPARTIMENTULUI SECRETARIAT CU PUBLICUL: De luni până vineri între orele 1030 – 1330.

ADEVERINȚELE DE ORICE TIP SE ELIBEREAZĂ miercuri între orele 1030 – 1330.

PROGRAMUL DE AUDIENȚE AL DIRECTORULUI: Prof. Dărăbanț-Lienerth Marinela – Marți și Joi între orele 1230 – 1430.

Orarul unității de învățământ, anul școlar 2023-2024

Mai jos puteți găsi răspunsuri la cele mai des întâlnite întrebări.

Întrebări și răspunsuri

Pentru anul școlar următor, părinții au obligația să înscrie în clasa pregătitoare copiii care împlinesc vârsta de 6 ani până la 31 august (inclusiv).

Copiii care vor împlini această vârstă în perioada 1 septembrie – 31 decembrie, se pot înscrie dacă fac dovada dezvoltării lor psihosomatice corespunzătoare în urma evaluării lor de către specialiștii Centului Județean de Resurse și Asistență Educațională. Evaluarea se realizează la Grădinița cu Program Normal Apața, pe bază de cerere. Copilul va fi obligatoriu însoțit de un părinte.

Actele necesare pentru evaluare sunt:

• Cerere-tip
  • Adeverință de la medicul de familie cu mențiunea apt pentru școală

ACTE NECESARE ÎNSCRIERII:

• Cerere-tip de înscriere
  • Copie şi original după actul de identitate al părintelui/tutorelui legal
  • Copie si original al certificatului de naştere al copilului
  • Adeverinţă medicală cu mențiunea apt pentru școală
  • Documentul care atestă dezvoltarea psihosomatică corespunzătoare pentru parcurgerea clasei pregătitoare (acolo unde este cazul)

Notă: Actele vor fi aranjate în ordinea de mai sus într-un dosar tip plic.

Înscrierea se realizează la secretariatul Școlii Gimnaziale „Apaczai Csere Janos”, cu sediul în localitatea Apața, str. Bartalis Janos, nr. 460A.

Perioada de înscriere pentru anul școlar următor o aflați derulând prima pagină a acestui site, intitulat „ACASĂ”.

Școala Gimnazială „Apaczai Csere Janos” – Apața

10 mai 2024 - „Ziua porților deschise”

O experiență nouă este mult mai puțin stresantă pentru copii atunci când aceștia sunt pregătiți dinainte. Doamnele profesor din învățământul primar au reușit, prin activitățile pregătite, să ușureze interacțiunea preșcolarilor cu mediul școlar.